

Zbornik Dvjesto godina Dostoevskog nesumnjivo predstavlja veoma važan poduhvat kolega s Filozofskog fakulteta u Zagrebu da se osvetli ne samo mesto Dostojevskog u hrvatskoj kulturi tokom proteklih 150 godina, već i da se pokaže aktuelnost ovog ruskog pisca i mislioca u XXI veku. Kako spor oko ideja i zamisli iskazanih u delima Dostojevskog ne jenjava već više od 150 godina, autori ovog zbornika svojim tekstovima potkrepljuju još jednom svežinu i provokativnost Dostojevskog danas, podsećajući na naše savremenike filozofe i pisce koji generišu u svojim tekstovima misli Dostojevskog. Kako se ove godine u svetu obeležava 200. godišnjica rođenja ruskog književnika, nema sumnje da je istraživanjima koja su ponudili hrvatski znanstvenici na dostojan način reaktualizovano i stvaralaštvo Dostojevskog danas.
(iz recenzije Kornelije Ičin)
Tema ovoga zbornika relevantna je zbog aktualnosti Dostoevskoga u hrvatskom i međunarodnom kulturnom, književnoznanstvenom i umjetničkom prostoru, ali i zbog intenziviranja interesa za ruskoga pisca u povodu 200. godišnjice njegova rođenja na svim razinama (od čitateljskog interesa za znanstvenu analizu do umjetničkog utjecaja u području književnosti, kazališta i filma). Dostoevskij sve više postaje ključna figura za tumačenje paradigmi suvremenoga svijeta. Zbornik Dvjesto godina Dostoevskog znanstveno je inovativan i sadrži niz visokokvalitetnih priloga koji iz različitih kutova promatraju stvaralaštvo Dostoevskog i njegovu recepciju preko različitih umjetnosti (književnost, kazalište, film) i u različitim socio-kulturnim prostorima (od hrvatskog do svjetskog). Uz spomenutu znanstvenu inovativnost priloga ističe se čvrsta struktura zbornika i usmjerenost autora na metodološku preciznost i povijesnu točnost (npr. izlaganje status artis u Predgovoru i početnim dijelovima gotovo svih priloga), što dopušta percipirati ovaj rukopis kao uspješan primjer “znanstvene antologije” ili kako je uobičajeno govoriti u anglojezičnoj sredini – “Companion”.
(iz recenzije Stefana Aloea)
Teško je reći kad će i hoće li ikad prestati biti znanstveno relevantna i aktualna tema kojom se zbornik Dvjesto godina Dostoevskog bavi s obzirom na to da Dostoevskij kao “misaoni pisac”, “vječno zadubljen i zaturen u sebe” (J. Badalić), pisac koji na svjetskoj hijerarhijskoj ljestvici kulture zauzima sam vrh, svojom kompleksnom filozofičnošću neprestano poziva na nova čitanja i tumačenja. Ova znanstvena knjiga sadrži vrijedne radove o piscu koji je unio u rusku književnost “stilski nemir i dinamiku” (J. Užarević) i “pokazao nam da i zlo ima pravo na postojanje” (L. Ulickaja). Polazeći s raznih pozicija i od različitih pretpostavki, autori članaka ovog zbornika tretiraju raznorodne teme koje daju svjež uvid u “stare” (iako ne zastarjele) sadržaje i otvaraju nove perspektive u analizama, tj. shvaćanjima svijeta djelā Dostoevskoga.
(iz recenzije Zdenke Matek Šmit)