

Mirila od rituala do teatra
Mirila su praksa obilježavanja mjesta odmaranja s pokojnikom na mjestu određenu od zajednice i za to prije korištenu, na putu od pokojnikove kuće do groblja.
Autor Mario Katić nakon višegodišnjega terenskog i arhivskog istraživanja na prostoru zaobalnoga dijela primorske Hrvatske te uz osnovnu metodologiju rada – multilokalnu etnografiju – proširuje dosadašnja istraživanja koja su se fokusirala samo na religijsko-simboličkom značenju mirila tražeći davno izgubljeno značenje ove prakse.
U ovoj knjizi priča o mirilima tu ne staje. Mirila su i dio puno širih praksi obilježavanja mjesta odmaranja s pokojnikom, ona su i nematerijalna kulturna baština Republike Hrvatske, turistička atrakcija, izvedbena umjetnost i mjesto sjećanja. Promjenom životne svakodnevice, pojavom turizma, djelovanjem nekoliko pojedinaca mirila su od gotovo nestale religijsko-simboličke prakse postala nematerijalna kulturna baština i turistička atrakcija južnoga Velebita.
Promjenom životne svakodnevice i institucionaliziranjem smrti mirila su u Bukovici i nekim dijelovima Zagore postala mjesta tjelesnoga društvenog sjećanja. Služeći kao inspiracija Josipu Zankiju, mirila su postala i izvedbena umjetnost. Autor u knjizi razmatra i širi, europski kontekst praksi obilježavanja mjesta odmaranja s pokojnikom u kojem pokazuje nesumnjivo postojanje dviju razina ovih praksi. Prva je mjesto odmaranja i obilježavanja mjesta odmaranja, praksa koja je zabilježena u gotovo cijeloj Europi. Druga je oblik regionalnih specifičnosti kao što su mirila, karsikko, offerkast, cairns i križ-drvo.
Mario Katić zaposlen je na Odjelu za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru. Istraživački je fokusiran na antropologiju smrti, antropologiju hodočašća, urbanu antropologiju, folkloristiku i metodologiju. Terenska istraživanja provodi na području Dalmacije, Bosne i Hercegovine te Irske.
Do sada je bio suurednik više znanstvenih monografija od kojih su najvažnije: Pilgrimage, Politics and Place-making in Eastern Europe: Crossing the Borders (Routledge, 2014.), Pilgrimage and Sacred Places in Southeast Europe: History, Religious Tourism and Contemporary Trends (Lit Verlag, 2014.), te Military Pilgrimage and Battlefield Tourism: Commemorating the Dead (Routledge, 2017.)
Knjiga proširuje i produbljuje područja kulturnoantropološkoga istraživanja inovativnim metodama na polju teorije i metodologije, usavršava terminologiju, otvara nove uvide u proces primjene metodologije u praksi, no ipak ostavlja prostora za daljnja promišljanja i istraživanja. Na kraju čitatelj ne samo da zna više o mirilima nego i o sebi samome.
prof. dr. Andrej Pleterski
Ova će monografija biti vrlo zanimljiva ne samo istraživačima na polju humanistike i društvenih znanosti u Hrvatskoj i u cijeloj Europi nego također i profesionalcima na polju turizma i obrazovanja te široj javnosti koju zanima nacionalna i lokalna baština.
doc. dr. Katja Hrobat Virloget
Autor je i u metodologiji primijenio raznovrsnost etnološke i kulturnoantropološke metode, kao što su intervju (strukturirani i polustrukturirani), promatranje sa sudjelovanjem, studije slučaja i multilokalnu etnografiju.
prof. dr. sc. Jadranka Grbić Jakopović