.

.

Krik hrvatskih disidenata i disonanca Zapada / Croatian Dissidents and the Dissonance of the West | Knjižara Ljevak

Krik hrvatskih disidenata i disonanca Zapada / Croatian Dissidents and the Dissonance of the West

Cijena: 40,00 EUR
Količina
Broj nagradnih bodova koje ćete ostvariti kupnjom jednog proizvoda: 4.

Zbornik Krik hrvatskih disidenata i disonanca Zapada / Croatian dissidents and the dissonance of the West (englesko-hrvatsko izdanje) sastoji se od dvaju uvodničarskih tekstova trojice uredničkih autora Julienne Bušić, Zlatka Begonje i Luke Kneza dok njegovu jezgru čini cijeli niz sakupljenih povijesnih izvora o djelovanju i položaju hrvatskih disidenata (Bruno Bušić, Franjo Tuđman, Dražen Budiša, Vlado Gotovac, Marko Veselica, Petar Šegedin) u komunističkoj Jugoslaviji.

Izvori u ovoj knjizi jasno prikazuju da represivnost režima prema disidentima nije bila ništa manja nego u drugim komunističkim zemljama, čak je bila i većeg intenziteta i zbog paralelnog postajanja hrvatskog nacionalnog pitanja. Oni donose tako važne informacije za političku i intelektualnu povijest te osobito krucijalne podatke za povijest represije prema intelektualcima disidentima za vrijeme komunističkog razdoblja u Hrvatskoj i Jugoslaviji.

Tri su glavne razine tema kojima se bave sabrani tekstovi, a to su: hrvatsko nacionalno pitanje i disfunkcionalnost jugoslavenskog federalizma, problemi socijalizma i rasprave o (ne)mogućnosti njegove demokratizacije kao i režimski tretman disidentskih intelektualaca, posebno sudskih vlasti, obavještajnih službi i represivnog aparata. Na poseban način se da primjetiti da je srpski nacionalni element zauzimao upravljačke pozicije u kaznenim ustanovama komunističkog režima u Hrvatskoj. Vremenski su izvori datirani 1970-ih i 1980-ih godina u razdoblju atmosfere poslije Hrvatskog proljeća kada hrvatski disidenti bivaju suđeni i zatvarani. Izvori demonstriraju da hrvatski disidenti nisu bili „kontrarevolucionari“ kako su ih vlasti etiketirale, nego intelektualci ispunjeni idealizmom da je mogući reformirati komunistički sistem i jugoslavensku državu. Sudar sa stvarnošću zatvora i progona nakon 1971. godine sve ih je više ispunjavao pesimizmom da je moguća ikakva reforma sistema.

Čitajući ih upoznajemo se s ključnim dilemama epohe, u njima su dotaknuta sva pitanja koja će do kraja okupirati hrvatsko pitanje i jugoslavensku državu do njezina konačnoga sloma, ali i poslije toga u srpskim ratovima protiv nesrpskih naroda 1990-ih godina i u tranzicijskom razdoblju. Ovaj zbornik disidentskih izvora objavljuje se na engleskom i hrvatskom jeziku, kako bi istraživači i zapadnog svijeta mogli na temelju izvorne građe bolje razumjeti svu kompleksnost situacije u Hrvatskoj u drugoj polovici 20. stoljeća i kako bi ne imali kao dosada dominatno jednostrani i idealizirani pogled na tadašnju jugoslavensku državu. Na isti način pokazat će se da svi disidenti pod komunističkim režimima nisu bili, u globalu gledano, isto podupirani od zapadnih politika i medija u njihovoj borbi za slobodu savjesti i ljudska prava.

Podaci

Nakladnik
Školska knjiga
Uvez
Meki uvez s klapnama
Jezik
hrvatski
Jezik
engleski
Broj stranica
592
Godina izdanja
2024.
Dimenzije
13.5 x 21
ISBN
9789530624122