.
.
Koračam kroz sobu
Jedna od najprominentnijih hrvatskih spisateljica
Irenu Vrkljan poznajemo kao autoricu koja je inaugurirala autobiografsko pismo hrvatske književnosti kraja 20. i početka 21. stoljeća. Od Svile, škare preko Marine ili o biografiji do Pisma u pismu i ove najnovije knjige Irena Vrkljan ispisuje najdublje intimne stranice suvremene hrvatske književnosti koje jednako fasciniraju najšire čitatelje i akademske stručnjake.
Kod Irene Vrkljan sve je izašlo iz sobe, sve je u sobi spremljeno - okrhnute plave šalice, možda jedna vaza, poneka slika na zidu, mamina budilica, kutija s nakitom ili fotografijama.
Knjiga Koračam kroz sobu zamišljena je kao susret riječi i fotografija. U središtu su knjige nove autoričine pjesme, a cjelokupni opus i biografija Irene Vrkljan zrcale se u duljim i kraćim esejima relevantnih književnica i književnika te fotografijama iz osobnih albuma, od kojih je mnoge snimila sama autorica zaljubljena u fotografiranje. Po svojem stapanju pjesništva, znanstvenoga pristupa Ireninu stvaralaštvu, najfinijega esejizma, kritičke analize i umjetničkih fotografija iz svih razdoblja autoričina života knjiga Koračam kroz sobu prava je poslastica za sve koji vole i štuju prepoznatljivo osebujnu i uvijek neodoljivu Irenu Vrkljan.
O autorici
Irena Vrkljan je hrvatska književnica rođena 21. kolovoza 1930. godine u Beogradu gdje završava osnovnoškolsku naobrazbu. Gimnaziju polazi u Zagrebu, a školovanje nastavlja na zagrebačkom Filozofskom fakultetu studirajući arheologiju i germanistiku te režiju na Akademiji za film i televiziju u Berlinu. Pjesnikinja, prozaistica, radio-dramatičarka, esejistica i prevoditeljica je na književnu scenu stupila u razdoblju krugovaša poezijom nadrealističke tematike. U to je vrijeme sa Zvonimirom Golobom prevodila djela njemačkih autora. Bila je dugogodišnja urednica TV emisije Portreti i susreti za koju je napisala sedamdesetak scenarija o domaćim umjetnicima. Živi i radi kao profesionalna književnica na relaciji Zagreb – Berlin. Objavljuje na hrvatskom i na njemačkom jeziku.
Nagrade:
Nagrada „Tin Ujević“ 1983. za najbolju zbirku pjesama – zbirka U koži moje sestre
Nagrada „Ksaver Šandor Gjalski“ 1985. za najbolje objavljeno prozno djelo – roman Svila, škare
Nagrada „Ivan Goran Kovačić“ 1986. za najbolje književno ostvarenje – roman Marina ili O biografiji
Nagrada HAZU za književnost 2000. – roman Posljednje putovanje u Beč
Nagrada „Vladimir Nazor“ za životno djelo 2005.
Podaci
- Nakladnik
- Naklada Ljevak
- Biblioteka
- Biblioteka Otvorena knjiga
- Uvez
- Tvrdi uvez
- Jezik
- hrvatski
- Broj stranica
- 231
- Godina izdanja
- 2014
- Dimenzije
- 14 x 22
- ISBN
- 9789533037059