.
.
Grimalda
Igor, slobodni fotograf i nesvršeni student policijske akademije, i njegova desetak godina starija djevojka Tena Lončar, koja nastoji postati pisac, iz imućne zagrebačke obitelji, konačno odlaze na duži zajednički odmor u malo istarsko mjesto Grimaldu. Njihov ugodan boravak ne bude značajno poremećen ni nakon vijesti o nestanku Dijane Kralj, koja je boravila u istom hotelu. Tena i Igor u vijesti prepoznaju priliku i temu za Tenin budući roman. Igor se upušta u istragu uz podršku Davora, vlasnika lokalne oštarije.
Laička "istraga" dovodi do Dijanina djeda, koji prikriveno živi u Americi posljednjih 55 godina, do veze između starih i novih sukoba i nezaboravljenih dugova. Kako vrijeme prolazi, Igor se u istrazi sve više približava Dijani, postajući opsjednut njome.
„Ljubav je nesaglediva predstava. Na pozornici na kojoj se igra, zastor se ponekad prerano spusti“. Grimalda, drugi roman Edija Matića (Split, 1962.), žanrovski je kompleksno djelo, istovremeno ljubavni roman a pomalo i politički triler i putopis. Edi Matić vrsno barata književnim žanrovima, no stvarni otponac njegove priče ipak je žanrovski nedvojbeno nepotrošiv: tajanstveni nestanak ženskog lika. Time se romaneskni potencijal ne iscrpljuje: riječ je o romanu mnogih početaka, ne nužno samo istarskih kao što sugerira naslov. Početak se lako može zamisliti u Zagrebu 1941., a možda i u Imotskom pa čak i Lukavcu kod Tuzle.
Kao kriminalistički roman, Grimalda je žanrovski superioran i plijeni vještinom, napetošću i filmskom brzinom. Istovremeno, to je i roman upečatljivih likova – Igor i Tena, Dijana Kralj i Filip Šop, Davor i Ulika, inspektor Bolković i Ninica Horvatova, stjecajem nepredvidljivih okolnosti pristigli s različitih adresa i vremena, u literarnom defileu likova koji u svojim nimalo glamuroznim ulogama (policajci, konobari, fotografi, inspektori, recepcioneri) nastupaju manje više slučajno kao glavni ili sporedni. Njihove su istinske uloge životnih i političkih emigranata i gubitnika, nasukanih na pramcima vlastitih sudbina, fanatičnih opsesija, emocija i životnih zabluda. Edi Matić strpljivo ispituje stvarnu otpornost svojih likova na neumitne životne udarce koji ih guraju iz njihovih prirodnih egzistencija u neočekivanim smjerovima. Pisac svoje likove – kao i u svakom pravom noiru – uvjerljivo potretira kao žrtve vlastite „uhvaćene“ prošlosti, s kojom se likovi simbolički razračunavaju u snenim i idiličnim krajolicima Grimalde, Vižinade, Crklade, Buja i drugih pitoresknih istarskih mjesta šaca. Životno i stvarnosno više nego uvjerljiva, Grimalda je u startu korak dalje od mogućih žanrovskih stereotipa.
Pogledajte ostale knjige Edi Matića.
Podaci
- Nakladnik
- Naklada Ljevak
- Biblioteka
- Biblioteka Graham Greene
- Uvez
- Meki uvez
- Jezik
- hrvatski
- Broj stranica
- 295
- Godina izdanja
- 2012
- Dimenzije
- 13,4 x 20,4
- ISBN
- 9789533034713