

Od političkoteorijskih utemeljenja do biopolitičkih ishoda
Knjiga Izbjeglištvo u suvremenom svijetu predstavlja originalan interdisciplinarni doprinos razumijevanju aktualnih prijepora oko pitanja migracije i izbjeglištva, kako u hrvatskom, tako i u europskom i globalnom kontekstu, ali i zanimljiv pregled teorijskog promišljanja fenomena izbjeglištva u posljednjih nekoliko desetljeća. Pitanje izbjeglištva, azila i imigracije jedno je od najvažnijih tema današnjice, kako u političkom diskursu, tako i u znanstvenim istraživanjima i promišljanjima pitanja identiteta, subjektiviteta, »reguliranja« društva, biopolitike i »upravljanja« populacijom.
Velika je vrijednost ovoga djela – osim nadahnuta teorijskoga pristupa – u samoj metodologiji. Ukratko, baveći se novijim teorijama, od pozicije Hanne Arendt o fenomenu izbjeglištva kao posljedici modernog političkog sustava Zapada, preko Foucaultove pozicije o reguliranju populacije i Agambenove ideje o biopolitici do Benjaminove, Laclauove i Žižekove teorije o ideologiji, autor kroz inovativno iščitavanje tih pristupa otvara »neoznačenu pukotinu« koja omogućuje originalan teorijski okvir za promišljanje zajednice te etnografski i autoetnografski pristup ovoj iznimno važnoj i osjetljivoj temi. Takav pristup sadržava snažan potencijal senzibiliziranja šire društvene javnosti i razrješavanja traumatskih neksusa neposredne prošlosti, jer zorno prikazuje i neposredno iskustvo izbjeglištva, kroz mnoštvo osobnih iskaza.
»Djelo ima izniman znanstveni doprinos, kako po relevantnosti u domaćoj znanstvenoj zajednici nedovoljno zastupljene teme, tako i po opsegu teorijskoga dometa te vrijednosti neposredno dobivene empirijske građe i njezinom analitičkom uklapanju.«
dr. sc. Ines Prica, znanstvena savjetnica na Institutu za etnologiju i folkloristiku
O autoru:
Duško Petrović (Sarajevo, 1977.), kulturni antropolog i etnolog, radi kao asistent na Odsjeku za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Do sada je objavljivao članke u znanstvenim časopisima u Hrvatskoj i inozemstvu, ovo mu je prva autorska knjiga. Piše o temama iz područja političke antropologije, političke teorije i filozofije. Posljednjih nekoliko godina intenzivno proučava fenomen izbjeglištva i migracija u suvremenom svijetu. Knjiga Izbjeglištvo u suvremenom svijetu predstavlja originalan interdisciplinarni doprinos razumijevanju aktualnih prijepora oko pitanja migracije i izbjeglištva, kako u hrvatskom, tako i u europskom i globalnom kontekstu, ali i zanimljiv pregled teorijskog promišljanja fenomena izbjeglištva u posljednjih nekoliko desetljeća. Pitanje izbjeglištva, azila i imigracije jedno je od najvažnijih tema današnjice, kako u političkom diskursu, tako i u znanstvenim istraživanjima i promišljanjima pitanja identiteta, subjektiviteta, »reguliranja« društva, biopolitike i »upravljanja« populacijom.