

„Internet nije odgovor najsnažnije je, najuvjerljivije i
najstrastvenije kritički intonirano štivo koje sam pročitao o ovoj
temi. Knjiga daje zastrašujuću sliku situacije u kojoj nas ultralibertarijanski
superstarovi Silicijske doline neizbježno vode
u društvenu nejednakost kakva nije viđena jošod početaka
Industrijske revolucije.“
Kazuo Ishiguro, dobitnik Nobelove nagrade za književnost
Knjiga Internet nije odgovor britansko-američkog pisca i teoretičara novih medija Andrewa Keena, kojeg nazivaju „Christopherom Hitchensom interneta“, snažan je, odvažan i uvjerljiv manifest u kojem autor propituje neke od pogubnih utjecaja interneta na ekonomiju, kulturu i društvene vrijednosti.
Autor u knjizi iznosi tehnološku i ekonomsku povijest interneta – od njegovih početaka 1960-ih, preko uspona velikih internetskih kompanija do sve učestalijih nastojanja da se monetizira gotovo svaka ljudska aktivnost – istražujući pritom kako internet preobražava suvremeni svijet – često uz previsoku cijenu.
Keenova kritika interneta i Silicijske doline insajderska je i upućena, jer on je jedan od važnih protagonista internetske revolucije, koji je i sam radio u Silicijskoj dolini.
Ipak, uza svu kritičnost prema negativnim aspektima Interneta, Keen nije tehnofob niti oponent kulture interneta nego, prema riječima jednog od kritičara, njegova savjest.
„Snažno i zastrašujuće štivo.“
London Sunday Times
„Keen u ovoj knjizi raskrinkava pohlepu, egoizam i narcisoidnost koji
pokreću pripadnike digitalne elite.“
Chicago Tribune
Što se više koristimo suvremenom digitalnom mrežom, to nam ona donosi manju ekonomsku korist. Umjesto da promiče ekonomsku pravednost, ona je glavni uzrok sve većeg jaza između bogatih i siromašnih te iscrpljivanja srednje klase. Umjesto da nas čini bogatijima, distribuirani kapitalizam nove umrežene ekonomije većinu osiromašuje.
Umjesto da stvara više radnih mjesta, taj digitalni raskol glavni je uzrok naše krize strukturne nezaposlenosti. Umjesto da stvara veću konkurenciju, stvorio je neizmjerno moćne nove monopoliste kao što su Google i Amazon. Kulturne posljedice podjednako su obeshrabrujuće. Umjesto da stvara transparentnost i otvorenost, internet stvara panoptikon servisa za prikupljanje informacija i nadzor u kojemu smo mi korisnici mreža koje barataju velikim količinama podataka, kao što je Facebook, ponuđeni kao njihov posve transparentan proizvod. Umjesto da stvara više demokracije, omogućuje vladavinu rulje. Umjesto da podupire snošljivost, potaknuo je odvratan rat protiv žena, tako da se mnoge od njih više ne osjećaju dobrodošle na mreži. Umjesto da poziva na renesansu, stvorio je kulturu voajerizma i narcisoidnosti u čijem je središtu selfie. Umjesto da uspostavlja veću raznolikost, čini strahovito bogatom malu skupinu mladih bijelaca u crnim limuzinama. Umjesto da nas usrećuje, pojačava našgnjev. Ne, internet nije odgovor. Barem ne još. Ova knjiga, koja sintetizira istraživanja mnogih stručnjaka i nadovezuje se na materijal iz mojih dviju prethodnih knjiga o internetu, objašnjava zašto.
(Izvadak iz Predgovora)
O autoru
Britansko-američki autor Andrew Keen, jedan od svjetski najpoznatijih i najutjecajnijih teoretičara novih medija, rođen je 1960. godine u Londonu. Nakon studija povijesti magistrirao je politologiju na Berkeleyu. Neko je vrijeme potom proveo kao poduzetnik u Silicijskoj dolini (osnovao je internetsku tvrtku audiocafe.com) te radio u još nekoliko tamošnjih tvrtki. Keen je jedan od važnijih protagonista internetske revolucije, no ujedno i jedan od najžešćih kritičara negativnih strana interneta. Autor je triju knjiga: Kult amatera, Digitalna vrtoglavica i Internet nije odgovor, knjige koju je London Sunday Times opisao kao „snažno i zastrašujuće štivo“.
Keen je izvršni direktor inovativne tvrtke salonFutureCast u Silicijskoj dolini i vrlo cijenjen i tražen predavačkoji svoje govore, najčešće o negativnim aspektima interneta, održava diljem svijeta. Njegova sljedeća knjiga pod naslovom Kako popraviti budućnost bit će objavljena u siječnju 2018.
Fiksni tečaj konverzije: 1 EUR = 7.53450 kn